Nedavno sam dobila na poklon japanski vrtni nož imenom Hori Hori – što znači “kopati, kopati”u zemlji izlazećeg Sunca. Riječ je o multifunkcionalnom alatu namjenjenom za rad u vrtu kojeg vrtlari diljem svijeta koriste ponajviše za plijevljenje, no njegova iznimna korisnost također dolazi do izražaja I kod sijanja, presađivanja I drugih vrtlarskih radnji. Hori Hori s jedne strane ima glatku oštricu dok je s druge nazubljena što pak omogućava rezanje debljih stabiljka ili grana.
Nakon 30 sekundi što sam se koristila s njime u vrtu potpuno me je oduševila korisnosti I svrhovitost Hori Hori noža. Iako su ruke od neprocijenjive vrijednosti za čovječanstvo neki put nam je potreban umjetni produžetak ne bi li posao koji obavljamo pružio potpuno zadovoljstvo, a Hori Hori definitivno je jedan od takvih izuma.
Japanci su vješti vrtlari, a njihov osjećaj za perfekcionizam uvijek dođe do izražaja kada je u pitanju izrada oružja I alata. Povjesno gledajući Hori Hori je tradicionalni Japanski alat čiji izgled već tisućama godina ostaje gotovo nepromijenjen I smatra se da je orginalno imao dvostruku namjenu – za obranu I rad u polju.
Dobar alat u vrtu zlata vrijedi.
Potvrđujem ovu izjavu vlastitim iskustvom I žuljevima koji su me podučili da u vrtu nema mjesta jeftinom alatu. No, ima iznimaka poput primjerice motike koju sam našla odbačenu na tavanu prije tko zna koliko vremena I potpuno sam njome oduševljena. Savršeno mi leži u rukama, bilo da vadim korov, rahlim, sijem, presađujem ili čeprkam rijetko kad da će mi prouzročiti žuljeve. Kad se potroši do kraja namjeravam napraviti identičnu presliku tog meni vrijednog alata u vrtu.
U vrtu se također koristim vrtnim vilama ili vilama kopačicama s ručkom u obliku slova “D” sa četiri debela zupca. Njih koristim za za omekšavanje, rahlenje ili štihanje tla I jedno je od najvažnijih alata u biovrtu. Kvalitetu tih vila isprobala sam na tri vrta svaki veličine 100 kvadrata i moram priznati da su stoički podnijele težinu zadatka. Nisu nikakva posebna marka s iznimkom da su koštale nekih 300 kn.
U alatnici se nalazi I lopata kopačica ili štihača s ručkom u obliku slova “D” sa četvrtastom ravnom I oštrom glavom koja se koristi za dvostruko prekopavanje u vrtu. Služi za osnovnu obradu tla prije sjetve ili sadnje, no osobno ovu alatku koristim jedino u početku kreiranja vrta nakon čega više ne prevrćem tlo već se fokusiram na izgradnju humusa.
“D” ručka – uvelike olakšava rad sa alatom budući da se dlanom ruke možete osloniti na alatku I prenijeti svu težinu tijela. Također prilikom izvlačenja glave alata iz tla smanjuje se opterećenje na kičmu.
Tu su naravno I vrtne škare koje su u mojem slučaju škare za rezanje kostiju I odlično me služe. Već poduže vrijeme planiram nabaviti prave, no sada kada je stigao Hori Hori mislim da ću pričekati do sljedeće vrtlarske sezone.
Postoje mnoge vrste vrtnog alata, a što ćete biti iskusniji vrtlar to ćete ih sa zanimanjem otkrivati. Važno je odabrati pogodni alat da bi se učinkovito radilo, izbjegao zamor, a alat sačuvao. Tako će vrtlarenje biti ugodnije I zabavnije.
Čuvanje alata:
Nemojte ostaviti alat da trune vani na kiši. Brže će propadati pa će I rad u vrtu s njime biti otežan.
Alat se treba održavati u dobrom stanju I uredno čuvati od vremenskih neprilika.
Drveni dijelovi mogu se čistiti pijeskom ili nauljiti lanenim uljem.
Metalni dijelovi čatkaju se metalnom četkom I zatim naoštre.
Izvor:
Za čitanje:
AUTORICA: Andreja Čoh