To je to. Više nema čekanja, vrijeme je da naoštrim motiku, spakiram sjeme i krenem u akciju. Prvi zadatak je organizacija gredica i njihovo pozicioniranje uzevši u obzir sljedeće parametre: strane svijeta, zaštitu od vjetra, sustav navodnjavanja te količinu i vrste biljaka koje će se/koje ću uzgajati u vrtu.
Pozicioniranje gredica u mojem vrtu ponajviše ovisi o navodnjavanju. Naime, vrt se nalazi na krovu zgrade te je tlo duboko svega 25 cm zbog čega za vrijeme ljetnih mjeseci dolazi do isušivanja zemlje. Za zalijevanje biljaka koristim se rotacijskim raspršivačem opsega do 3 metra.
Radi lakše organizacije (unutar) vrta, četiri gredice namijenjene su uzgoju povrća po principu plodoreda i one zauzimaju veći dio površine vrta – otprilike 20 kvadrata. Naravno, posebno je izdvojen začinski vrt i tri gredice isključivo posvećene cvijeću.
Povrtne gredice
Kod planiranja sadnje povrtnih kultura treba imati na umu da biljke iscrpljuju tlo, odnosno da imaju različite potrebe za hranjivima koje crpe iz tla. Primjerice, brokula, kupus ili cvjetača izvlače iz tla dosta dušika, stoga iza njih drugu godinu sadimo biljke iz porodice mahunarki poput graha, grašaka, boba. Naravno, svako pravilo ima iznimku, a ovdje se radi o rajčici koja je vjerna mjestu na kojem raste svake godine.
Zato se koristim plodoredom koji je jedan od važnijih elemenata organskog vrta, a njegova je funkcionalnost višestruka. Naime, ne samo da se na taj način obnavlja tlo, već se i značajno smanjuje pojava biljnih bolesti, štetočina i korova.
U vrtu se pridržavam trogodišnjeg plodoreda, odnosno sve povrtlarske kulture svrstavam u tri skupine – zahtjevne, srednje i slabo zahtjevne. Zahtjevne su kelj, cvjetača, brokula, rotkvica, krastavci, krumpir, celer, tikvice i bundeve dok su srednje luk, češnjak, mrkva, cikla, špinat, korabica, paprika i lubenica, a slabo zahtjevne grah, grašak i začini.
Postoji niz mogućih šematskih rješenja plodoreda, a ovdje se nalazi tablica koja će znatno olakšati planiranje gredica.
Kako isplanirati plodored?
- Entuzijastično napiši na papir/ispiši apsolutno sve biljke koje želiš uzgajati
- Odredi kojoj botaničkoj porodici pripadaju
- Nacrtaj vrt i odredi gredice imajući na umu koliko godina želiš da rotacija traje. Za početak preporučujem 3, ali može i 4 godine i zapamti da se povrtnice iz iste obitelji trebaju držati zajedno
- Budući da je previše biljaka koje su na popisu, postoji šansa da ćeš od nekih morati odustati
- Fleksibilnost je ključ. Povrtnice poput salata i rane mrkve mogu se saditi kao međukulture na svim gredicama.
- Vodi evidenciju planiranog, ali bilježi i stvarnu situaciju na terenu. Sljedeće vrtlarske sezone te bilješke bit će ti vrlo korisne.
Domaća zadaća:
Zanimljiv članak o tome kako optimizirati proizvodnju dušika unutar plodoreda
Brošura s nacrtanim primjerima plodoreda
Primjer plodoreda za klimu s toplim dugim ljetom i blagom klimom (zimom?).
autorica: Andreja Čoh